See loopua on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "fi",
"3": "luopua"
},
"expansion": "Finnish luopua",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Finnish luopua.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-conj/kuttsua",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "II-1/kuttsua",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "loovun",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õõn loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "loovud",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õõd loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loovub",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovummõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õõmmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "loovuttõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õõttõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "loovuta",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlla loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õõ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovuta",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "eväd loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õlla loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õõ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "loopuzin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "en loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "õlin loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "loopuzid",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õlid loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loopu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õli loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "loopuzimmõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "õlimmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "loopuzittõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õlittõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "loovutti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlti loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovutti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative"
]
},
{
"form": "eväd loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative",
"negative"
]
},
{
"form": "õlti loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "loopuizin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizin loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizin loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "loopuizid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizid loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizid loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "loopuizimmõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õllizimmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "õllõizimmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "loopuizittõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllizittõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllõizittõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "eväd loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loopugo",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elko loopugo",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "loopuga",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elka loopuga",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopugod",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "loopua",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"infinitive"
]
},
{
"form": "loopujõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "loopuma",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "loopumõz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopumõssõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopumõttõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "verb"
},
"expansion": "loopua",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"loo‧pua"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"loo‧pua"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [],
"glosses": [
"to calm down, abate"
],
"id": "en-loopua-vot-verb-ERk902te",
"links": [
[
"calm down",
"calm down"
],
[
"abate",
"abate"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to calm down, abate"
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "11 89",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 86",
"kind": "other",
"name": "Votic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to come to terms, settle a dispute"
],
"id": "en-loopua-vot-verb-ugblN6z0",
"links": [
[
"come to terms",
"come to terms"
],
[
"settle",
"settle"
],
[
"dispute",
"dispute"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to come to terms, settle a dispute"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloːpuɑ̯/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈɫoːpuɑ̯]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"rhymes": "-oːpuɑ̯"
}
],
"word": "loopua"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Votic/oːpuɑ̯",
"Rhymes:Votic/oːpuɑ̯/2 syllables",
"Votic entries with incorrect language header",
"Votic kuttsua-type verbs",
"Votic lemmas",
"Votic terms borrowed from Finnish",
"Votic terms derived from Finnish",
"Votic terms with IPA pronunciation",
"Votic verbs"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "fi",
"3": "luopua"
},
"expansion": "Finnish luopua",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Finnish luopua.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-conj/kuttsua",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "II-1/kuttsua",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "loovun",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õõn loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "loovud",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õõd loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loovub",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovummõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õõmmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "loovuttõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õõttõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että õõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "loovuta",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlla loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õõ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovuta",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "eväd loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õlla loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õõ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "loopuzin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "en loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "õlin loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "loopuzid",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õlid loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loopu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õli loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "loopuzimmõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "õlimmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "loopuzittõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õlittõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "loovutti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlti loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovutti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative"
]
},
{
"form": "eväd loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative",
"negative"
]
},
{
"form": "õlti loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "loopuizin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizin loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizin loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "loopuizid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizid loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizid loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "loopuizimmõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emmä loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õllizimmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "õllõizimmõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emmä õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "loopuizittõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "että loopuizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllizittõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllõizittõ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että õllizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "että õllõizʹ loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "eväd loovuttaizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä loovu",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "loopugo",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elko loopugo",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "loopuga",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elka loopuga",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopugod",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "loopua",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"infinitive"
]
},
{
"form": "loopujõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "loopuma",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopunnu",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "loovuttu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "loopumõz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopumõssõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "loopumõttõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "verb"
},
"expansion": "loopua",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"loo‧pua"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"loo‧pua"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Votic intransitive verbs"
],
"glosses": [
"to calm down, abate"
],
"links": [
[
"calm down",
"calm down"
],
[
"abate",
"abate"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to calm down, abate"
],
"tags": [
"intransitive"
]
},
{
"categories": [
"Votic intransitive verbs"
],
"glosses": [
"to come to terms, settle a dispute"
],
"links": [
[
"come to terms",
"come to terms"
],
[
"settle",
"settle"
],
[
"dispute",
"dispute"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to come to terms, settle a dispute"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloːpuɑ̯/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈɫoːpuɑ̯]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"rhymes": "-oːpuɑ̯"
}
],
"word": "loopua"
}
Download raw JSONL data for loopua meaning in All languages combined (14.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.