"loopua" meaning in All languages combined

See loopua on Wiktionary

Verb [Votic]

IPA: /ˈloːpuɑ̯/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈɫoːpuɑ̯] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -oːpuɑ̯ Etymology: Borrowed from Finnish luopua. Etymology templates: {{bor|vot|fi|luopua}} Finnish luopua Head templates: {{head|vot|verb}} loopua Forms: no-table-tags [table-tags], loovun [first-person, indicative, present, singular], en loovu [first-person, indicative, negative, present, singular], õõn loopunnu [first-person, indicative, perfect, singular], en õõ loopunnu [first-person, indicative, negative, perfect, singular], loovud [indicative, present, second-person, singular], ed loovu [indicative, negative, present, second-person, singular], õõd loopunnu [indicative, perfect, second-person, singular], ed õõ loopunnu [indicative, negative, perfect, second-person, singular], loovub [indicative, present, singular, third-person], eb loovu [indicative, negative, present, singular, third-person], on loopunnu [indicative, perfect, singular, third-person], eb õõ loopunnu [indicative, negative, perfect, singular, third-person], loovummõ [first-person, indicative, plural, present], emmä loovu [first-person, indicative, negative, plural, present], õõmmõ loopunnu [first-person, indicative, perfect, plural], emmä õõ loopunnu [first-person, indicative, negative, perfect, plural], loovuttõ [indicative, plural, present, second-person], että loovu [indicative, negative, plural, present, second-person], õõttõ loopunnu [indicative, perfect, plural, second-person], että õõ loopunnu [indicative, negative, perfect, plural, second-person], loovuta [indicative, plural, present, third-person], eväd loovu [indicative, negative, plural, present, third-person], õlla loovuttu [indicative, perfect, plural, third-person], eväd õõ loovuttu [indicative, negative, perfect, plural, third-person], loovuta [impersonal, indicative, present], eväd loovu [impersonal, indicative, negative, present], õlla loovuttu [impersonal, indicative, perfect], eväd õõ loovuttu [impersonal, indicative, negative, perfect], loopuzin [first-person, imperfect, indicative, singular], en loopunnu [first-person, imperfect, indicative, negative, singular], õlin loopunnu [first-person, indicative, pluperfect, singular], - [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], loopuzid [imperfect, indicative, second-person, singular], ed loopunnu [imperfect, indicative, negative, second-person, singular], õlid loopunnu [indicative, pluperfect, second-person, singular], - [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], loopu [imperfect, indicative, singular, third-person], eb loopunnu [imperfect, indicative, negative, singular, third-person], õli loopunnu [indicative, pluperfect, singular, third-person], - [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], loopuzimmõ [first-person, imperfect, indicative, plural], emmä loopunnu [first-person, imperfect, indicative, negative, plural], õlimmõ loopunnu [first-person, indicative, pluperfect, plural], - [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], loopuzittõ [imperfect, indicative, plural, second-person], että loopunnu [imperfect, indicative, negative, plural, second-person], õlittõ loopunnu [indicative, pluperfect, plural, second-person], - [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], loovutti [imperfect, indicative, plural, third-person], eväd loovuttu [imperfect, indicative, negative, plural, third-person], õlti loovuttu [indicative, pluperfect, plural, third-person], - [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], loovutti [imperfect, impersonal, indicative], eväd loovuttu [imperfect, impersonal, indicative, negative], õlti loovuttu [impersonal, indicative, pluperfect], - [impersonal, indicative, negative, pluperfect], loopuizin [conditional, first-person, present, singular], en loopuizʹ [conditional, first-person, negative, present, singular], õllizin loopunnu [conditional, first-person, perfect, singular], õllõizin loopunnu [conditional, first-person, perfect, singular], en õllizʹ loopunnu [conditional, first-person, negative, perfect, singular], en õllõizʹ loopunnu [conditional, first-person, negative, perfect, singular], loopuizid [conditional, present, second-person, singular], ed loopuizʹ [conditional, negative, present, second-person, singular], õllizid loopunnu [conditional, perfect, second-person, singular], õllõizid loopunnu [conditional, perfect, second-person, singular], ed õllizʹ loopunnu [conditional, negative, perfect, second-person, singular], ed õllõizʹ loopunnu [conditional, negative, perfect, second-person, singular], loopuizʹ [conditional, present, singular, third-person], eb loopuizʹ [conditional, negative, present, singular, third-person], õllizʹ loopunnu [conditional, perfect, singular, third-person], õllõizʹ loopunnu [conditional, perfect, singular, third-person], eb õllizʹ loopunnu [conditional, negative, perfect, singular, third-person], eb õllõizʹ loopunnu [conditional, negative, perfect, singular, third-person], loopuizimmõ [conditional, first-person, plural, present], emmä loopuizʹ [conditional, first-person, negative, plural, present], õllizimmõ loopunnu [conditional, first-person, perfect, plural], õllõizimmõ loopunnu [conditional, first-person, perfect, plural], emmä õllizʹ loopunnu [conditional, first-person, negative, perfect, plural], emmä õllõizʹ loopunnu [conditional, first-person, negative, perfect, plural], loopuizittõ [conditional, plural, present, second-person], että loopuizʹ [conditional, negative, plural, present, second-person], õllizittõ loopunnu [conditional, perfect, plural, second-person], õllõizittõ loopunnu [conditional, perfect, plural, second-person], että õllizʹ loopunnu [conditional, negative, perfect, plural, second-person], että õllõizʹ loopunnu [conditional, negative, perfect, plural, second-person], loovuttaizʹ [conditional, plural, present, third-person], eväd loovuttaizʹ [conditional, negative, plural, present, third-person], õltaizʹ loovuttu [conditional, perfect, plural, third-person], eväd õltaizʹ loovuttu [conditional, negative, perfect, plural, third-person], loovuttaizʹ [conditional, impersonal, present], eväd loovuttaizʹ [conditional, impersonal, negative, present], õltaizʹ loovuttu [conditional, impersonal, perfect], eväd õltaizʹ loovuttu [conditional, impersonal, negative, perfect], - [first-person, present, singular], - [first-person, negative, present, singular], loovu [present, second-person, singular], elä loovu [negative, present, second-person, singular], loopugo [present, singular, third-person], elko loopugo [negative, present, singular, third-person], - [first-person, plural, present], - [first-person, negative, plural, present], loopuga [plural, present, second-person], elka loopuga [negative, plural, present, second-person], loopugod [plural, present, third-person], - [negative, plural, present, third-person], - [impersonal, present], - [impersonal, negative, present], loopua [first-person, infinitive], loopujõ [active, participle, present], - [participle, passive, present], loopuma [illative, infinitive, second-person], loopunnu [active, participle, past], loovuttu [participle, passive, past], loopumõz [inessive, infinitive, second-person], loopumõssõ [elative, infinitive, second-person], loopumõttõ [abessive, infinitive, second-person]
  1. (intransitive) to calm down, abate Tags: intransitive
    Sense id: en-loopua-vot-verb-ERk902te
  2. (intransitive) to come to terms, settle a dispute Tags: intransitive
    Sense id: en-loopua-vot-verb-ugblN6z0 Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Votic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 11 89 Disambiguation of Pages with entries: 10 90 Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 14 86
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "fi",
        "3": "luopua"
      },
      "expansion": "Finnish luopua",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Finnish luopua.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-conj/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "p-v gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II-1/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "loovun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõn loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loovud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõd loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loovub",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovummõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õõmmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õõttõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlin loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlid loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õli loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õlimmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlittõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovutti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovutti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizin loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizin loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizid loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizid loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizimmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizimmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizittõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizittõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopugo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elko loopugo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elka loopuga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopugod",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "loopua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "loopujõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "loopumõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopumõssõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopumõttõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "loopua",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "loo‧pua"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "loo‧pua"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to calm down, abate"
      ],
      "id": "en-loopua-vot-verb-ERk902te",
      "links": [
        [
          "calm down",
          "calm down"
        ],
        [
          "abate",
          "abate"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to calm down, abate"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "11 89",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "10 90",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 86",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to come to terms, settle a dispute"
      ],
      "id": "en-loopua-vot-verb-ugblN6z0",
      "links": [
        [
          "come to terms",
          "come to terms"
        ],
        [
          "settle",
          "settle"
        ],
        [
          "dispute",
          "dispute"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to come to terms, settle a dispute"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈloːpuɑ̯/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɫoːpuɑ̯]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-oːpuɑ̯"
    }
  ],
  "word": "loopua"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Votic/oːpuɑ̯",
    "Rhymes:Votic/oːpuɑ̯/2 syllables",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic kuttsua-type verbs",
    "Votic lemmas",
    "Votic terms borrowed from Finnish",
    "Votic terms derived from Finnish",
    "Votic terms with IPA pronunciation",
    "Votic verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "fi",
        "3": "luopua"
      },
      "expansion": "Finnish luopua",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Finnish luopua.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-conj/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "p-v gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "II-1/kuttsua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "loovun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõn loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loovud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõd loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loovub",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovummõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õõmmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õõttõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlin loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlid loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õli loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õlimmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuzittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlittõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovutti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovutti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizin loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizin loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizid loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizid loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizimmõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizimmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizimmõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emmä õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuizittõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että loopuizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizittõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizittõ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õllizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "että õllõizʹ loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd loovuttaizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä loovu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loopugo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elko loopugo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elka loopuga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopugod",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "loopua",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "loopujõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "loopuma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopunnu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "loovuttu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "loopumõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopumõssõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "loopumõttõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "loopua",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "loo‧pua"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "loo‧pua"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Votic intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to calm down, abate"
      ],
      "links": [
        [
          "calm down",
          "calm down"
        ],
        [
          "abate",
          "abate"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to calm down, abate"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Votic intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to come to terms, settle a dispute"
      ],
      "links": [
        [
          "come to terms",
          "come to terms"
        ],
        [
          "settle",
          "settle"
        ],
        [
          "dispute",
          "dispute"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to come to terms, settle a dispute"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈloːpuɑ̯/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɫoːpuɑ̯]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-oːpuɑ̯"
    }
  ],
  "word": "loopua"
}

Download raw JSONL data for loopua meaning in All languages combined (14.8kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.